იტალიამ ახალ პოლიტიკურ რეალობაში გაიღვიძა - ვინ გაიმარჯვა ვადამდელ არჩევნებში?!
იტალიამ ახალ პოლიტიკურ რეალობაში გაიღვიძა - არჩევნებში მემარჯვენე ჯორჯა მელონიმ, Fratelli d'Italia-მ გაიმარჯვა. საარჩევნო უბნები 23:00 საათზე დაიხურა. ამ ეტაპზე დათვლილია ხმების 90%.
ულტრამემარჯვენე პარტიათა ალიანსს, ანუ ჯორჯა მელონის, მატეო სალვინის, სილვიო ბერლუსკონის და მაურიციო ლუპის პარტიებს, ხმების 44% აქვს მიღებული. აქვე უნდა აღინიშნოს, რომ ალიანსი ჯორჯა მელონის Fratelli d'Italia-ს ხარჯზე გავიდა ფონს.
მეორე ადგილზე მემარცხენე პარტიათა გაერთიანებაა დაახლოებით 26%-ით, ხოლო მესამე ადგილზე M5S 17 პროცენტით. აღსანიშნავია, რომ ქვეყნის სამხრეთ რეგიონებში ეს უკანასკნელი პარტია, არაერთ უბანზე ლიდერობდა, ჩრდილოეთ იტალიაში პირიქით, ჯორჯა მელონი გახლდათ გამოკვეთილი ლიდერი.
მელონიმ პრესასთან პირველი კომენტარი გააკეთა: "ეს არის პასუხისმგებლობის აღების დრო ათეულობით მილიონი მოქალაქის წინაშე. ჩვენ იტალიამ აგვირჩია და მას არ ვუღალატებთ. მადლობას ვუხდი ჩემს მოკავშირეებს. ჩვენ ვამაყობთ, რომ იტალიელები ვართ!"